bella2693 bella2693
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

6. One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of
pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

Respuesta :

hailydenney2
hailydenney2 hailydenney2
  • 04-09-2019

Answer:

5 bags for $10.

Step-by-step explanation:

10 divided by 5 will give you the price of 2 dollars per bag, while 1 bag will be 3 dollars.

Answer Link
james2001jackson
james2001jackson james2001jackson
  • 04-09-2019

Answer:

The 5 bags

Step-by-step explanation:

If bought alone then the price of the pretzels is 3 dollars but if we get 5  then the price for each bag of pretzels is 2 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

what is the decimal that is equivalent to 3 and 10 hundredths
9, 10, and 11! I really suck at science...
Which of the following is NOT a detail Carson uses to describe the pool in the cave at low tide?A. A starfish hangs from the ceiling and is reflected in the wat
Which sentence uses capital letters correctly? A. Ada is from the Island of puerto Rico. B. Ada is from the Island of Puerto Rico
A quatrain is a. a stanza consisting of four lines. b. a dedication that precedes a ballad. c. a pair of lines at the end of the poem. d. a pattern of three
You like the latest laptop, but you cannot afford it. The new laptop _____ as demand for you.
explain how you can use a number line to show that 3/6 and 1/2 are equivalent fractions
Write four to five sentences in English explaining how the U.S. has influenced fashion in France.
Adam borrowed money to buy a new car. the bank now has a lien. what can happen if Adam doesn't make his payments on time?
what is the solution set of the equation 2x + 1 = 9 answer