hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

John Sells Hamburgers For $3 Each and cheeseburgers for $3.50 each. One afternoon, he sells a total of 24 burgers for $79. How Many hamburgers did he sell?
Given that 500w = 3 * 700, find the value of w.
The data represent the ages of people working at a store. 19, 27, 20, 26, 20, 24, 32, 23, 20, 19, 21 What is the first quartile of these ages?
What are preventable injuries and unpreventable injuries
How is the ecological system organized?
Alison wants to find out how much time people spend reading books. She is going to use a questionnaire. Design a suitable question for Alison to use in her ques
Before the Civil War, the cotton plantations of the ___ South depended on British textile companies for their markets.A.antebellumB.anteriorC.avant-garde
I am two numbers, the sum of my numbers is 100, the difference between my two numbers is 30,
How did allies hide from Germans D-day invasion plan?
Which type of twins are likely to interact with each other in the womb a. Non-identical b. Identical c. neither