mahrahajjaj
mahrahajjaj mahrahajjaj
  • 01-10-2017
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for thecans

What is the unit price for thecans class=

Respuesta :

BenjaminG123
BenjaminG123 BenjaminG123
  • 01-10-2017
Greetings!

First Poster:
9/2=4.5
4.5/24=0.1875
One can would cost approximatly 0.19 dollars at the first store.

Second Poster:
10/4=2.5
2.5/12=0.208333333
One can would cost approximately 0.21 dollars at the second store.

Third Poster
9/3=3
3/12=0.25
One can would cost 0.25 dollars at the third store.

The first store has the best value for lemonade.

Hope this helps.
-Benjamin

Answer Link

Otras preguntas

Two spherical pieces of cookie dough have radii of 3cm & 5cm. The pieces are combined to form one large spherical piece of dough. What is the approximate ra
List four things to look for when proofreading
Polygon ABCDE rotates 45° clockwise about point F to produce polygon FGHIJ as shown. What is mBCD?
If we have two objects with the same mass but different densities (Lets assume object 1 is denser,therefore volume is lower relative to object 2).Assume both ob
If the circumference of the circle is 18.84 what is the area
it is unusual for one to be fired from one job
what are some non examples of density
Discuss the importance of a business plan. Briefly describe each of the sections in a typical business plan.
Who ruled over Mexico for 35 years before the Mexican Revolution? A. Francisco Madero B. Antonio López de Santa Anna C. General Porfirio Díaz D. Benito Juár
"In the diagram, m = 128° and m = 76°. What is mABC? A) 104 B) 116 C) 128 D) 102 E) 96"