reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Isolate x in 3x − 9y = 15.
Read the excerpt from act 2 of A Doll's House. Nora: What are you going to do? Helmer: [looking among his papers] Settle it. [Enter MAID.] Look here; take this
two teachers want to give books to students. first teacher's books aren't enough for students, she needs 24 more books to be enough, and also the number of seco
Beth is making fruit salad. She adds 3 grapes for every 2 strawberries. If she uses 20 strawberries, how many grapes will she use?
Lisa is a pet cat called Taddy. Is pet adjective or noun
Why does Zarroff not hunt animals anymore? Explain fully​
Can I have sex?????????????????????
Five friends split a 65.20 bill at a restaurant, they also each left 2.75 for the tip. How much money did each person pay in all?
Suppose you know that a company's stock currently sells for $72 per share and the required return on the stock is 11.5 percent. You also know that the total ret
Find the value of m,if the distance between A(2,-1) and B(m,-5) be 4√2 units[tex]d = [/tex]​