Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

How can we tell if a number is divisible by 4? A. The sum of the digits is 4 B. The sum of the digits is divisible by 4 C. The last digit is divisible by 4
The model was dressed nicely, in a lovely outfit, and a kind of cute scarf. She looked fantastic.
Why did England forbid the sale of wool, sugar, molasses, and tobacco from the colonies to other countries?
Tara is enrolled for spring semester at college. the tuition is $6,000, but she has a scholarship for $1,000 as well as a work-study grant of $1,500. the health
Stuck on some questions again
A combination of three or more tones that constitutes a single block of harmony is called:
The grassland are related to the region of low rainfall why
Rays, lines, and angles, unlike points, have _____?
ASAP!!! Which of the following estimates at a 95% confidence level most likely comes from a small sample? A. 71% (+/- 6%) B. 65% (+/- 2%) C. 60% (+/- 4%) D. 62
The muslim minority in india is larger than populations of muslims in which country? select one: a. saudi arabia b. iraq c. iran d. all of the above e. non