shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

The _____ of a type of measurement indicates how free that measurement is from random error. Multiple Choice validity verifiability reliability utility generali
solve the equation for x −6x+2=8
3/5 of a pound of clay to make a bowl. How many bowls could the potter make from 10 pounds of clay?
I need help again lol <3A music store buys instruments and then sells them for 30% more than they paid.During a 20% off sale, the store offers a clarinet for
What does the Statute of Limitations require that parties to a contract who have been damaged or who question the contract's provisions do
What does metabolically inert mean? "Sucrose is soluble but metabolically inert"
Read the experimental design and answer the questions: A group of students was trying to determine which type of soil would rose bushes grow the tallest in. T
question down below down below
The protective goddesses of Upper and Lower Egypt are represented on the head-dress of the mask of King Tutankhamun by _______________.
How can you distinguish between a reliable and non-reliable source of information?