jake443 jake443
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

a pet store sold 245 cans of cat food last weekend for a total of $90.65. what was the price per can?

Respuesta :

Creati
Creati Creati
  • 03-07-2018
Hello!

[tex] \frac{price}{amount} = unit-price [/tex]

Price = $90.65
Amount = 245

[tex] \frac{90.65}{245} = 0.37[/tex]

The price per can is $0.37

Answer Link

Otras preguntas

What is the offspring produced from the sexual reproduction of two different species?
Write the equation of the line that perpendicular to 4x+5y=20 an that passes through the point (-4,1)
What is the volume of the cone below? A. 270 units 3 B. 810 units C. 2700 units D. 8100 units 3
What did the Populists want?
combine like terms0.5x-x
11 Select the expression equivalent to (- 18x – 12) - (- 13x + 17). A. 31x – 29 B. -5x - 29 C. -5x + 5 D. 5x + 5
There are 6 triangles and 3 circles. What is the simplest ratio of circles to total shapes?
Complete the sentence. As division of labor increases, well. increases as O A. opportunity cost B. voluntary exchange C. physical capital D. specialization
19. Suppose the function ƒ(t) = et describes the growth of a colony of bacteria, where t is hours. Find the number of bacteria present at 5 hours.
4 gram of NaOH is dissolved in 500 ml of water. What is theconcentration of NaOH in ppm.​