lorraine1999 lorraine1999
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

A 16-ounce package of frozen vegetables costs $2.10. How much would you expect a 12-ounce package to cost?

Respuesta :

Peredhel
Peredhel Peredhel
  • 03-07-2018
Hi!

We need to find the cost per ounce. 
2.10/16 = 0.13125

It costs 0.13125 per ounce. 

Now find the cost of 12 ounces. 
12 * 0.13125 = $1.58

The answer is $1.58

Hope this helps! :)
-Peredhel
Answer Link
XSadness
XSadness XSadness
  • 03-07-2018
Hello.

The answer is $1.57

You would have to divide 2.10 by half to get 1.57.

Have a nice day
Answer Link

Otras preguntas

Flower are sold in packs of 3.A container holds 2 packs of flowers. There ar 4 containerS on one shelf.How many plants are on the shelf
What is a Procedure Code Analysis Report?
How many moles are in 3.25 Grams MgC2O4
3. Give one example that someone might offer when describing how the 19th-century Cherokee people assimilated?
Name the five categories food can be grouped into.
the sales tax in one town is 8%. so, the total cost of an item can be written as c + 0.08c. what is the total cost of an item that sells for $12?
K + L + M equals L + M + K what property does this demonstrate
Which are the best examples of types of molecules used for energy storage by organisms? Choose all answers that are correct. A. proteins B. carbohy
Erica has 8 necklaces. One fourth of the necklaces are blue. How many necklaces are blue .
Phenotype refers to the ______________________ of an individual. A) genetic makeup B) physical appearance C) recessive alleles D)