candycookie21 candycookie21
  • 03-09-2018
  • Mathematics
contestada

A teacher pays $39 for 10 books.What is the unit price of each book?

Respuesta :

churchkeys88 churchkeys88
  • 03-09-2018

To find the cost of each book, you need to divide the money spent on all of the books by the number of books.


$39 / 10 = $3.90 per book

Answer Link
noelopan17
noelopan17 noelopan17
  • 03-09-2018
The Answer is $3.9 because if you divide 39 into 10, the answer is 3.9
Answer Link

Otras preguntas

The width of a computer monitor is 30 cm. If the perimeter is 144 cm, what is the area of the computer monitor?
Determine the type and number of solutions of 7x^2+3x+8=0
Solve the equation: -5/4n  = 40My answer choices are: A: n = -50, B: n = -32, C: n = 32, D: n = 50
How do I factor 2y^2 - y - 10
what muscles are involved when you're tying your shoe laces
please help :-( thanks
How do you find the length of a circle in geometry?
What is the given equation in logarithmic form of 7^4=2,401?
What Is a Zionist? Please help me :)
what does the numerator tell us in fraction