samieskyy723 samieskyy723
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $43.95 for 16.1 gallons of gasoline.what was the cost per gallon,rounded to the nearest hundredth

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-09-2018

"Per" means "divided by," so "cost per gallon" means "cost divided by gallons".

cost/gallons = $43.95/16.1 ≈ $2.73

Answer Link

Otras preguntas

Proportion is _________
1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, whats the next two terms ?
how to download gta5 ​
Which of the following numbers can be classified as a whole number, natural number, integer, and rational number? 0.4.
What gives the tourists the advantage of being able to pay "2nd price" or even "3rd price" for their souvenirs, when the locals can’t do that when they buy thin
Carla withdrew $320 every month for four years to help pay for college how much total money did she withdraw
Atoms of two different elements must have different electrical charges. numbers of neutrons. atomic numbers. energy levels.
imagine you are given an opportunity to time travel. you meet the greatest scientific genius and world citizen albert einstein . prepare an interview you had wi
Simplify the expression: 1–7v+7v+9–2
English 1 Lora's house was in the path of a _______. a. hurricane b. geology c. potassium