sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

What is a nonessential and a essential phrase?
Children go through many different types of changes as they develop. True False
Samantha is looking for a sport to do when she gets to school next year but she can't decide which one we give her the most benefit she's in fairly good physica
determine whether the. given value is a solution of the open sentence. 2w-5w+10;w=16
write a sentence using the terms classical and renaissance
Which characteristics distinguish a law from a theory?
Find the GCF of 39 and 65 using lists of factors
ΔDUM is congruent to ΔMAP. Solve for y. A. 7.5 B. 9 C. 12 D. 15
turn this into equation two hundred minus three times x is equal to nine
Let f(x) = −4x + 7 and g(x) = 10x − 6. Find f(g(x)).