Galaxypaw77951 Galaxypaw77951
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

is an 8oz. bag for 0.64 cents or a 20oz. bag of cheetos for $1.28 a better deal?

Respuesta :

nap14hockey
nap14hockey nap14hockey
  • 01-11-2018

In order to find which one is a better deal, we need to find the cost per unit.  The way to find this is take the cost and divide it by the number of units.  Our single unit in this case is an ounce, so we will find cost per ounce.


The 8 oz bag:

[tex].64\div8oz =.08/oz[/tex]

8 Cents Per Ounce

The 20 oz bag:

[tex]1.28\div20=.064[/tex]

6.4cents per ounce


So, the 20 ounce bag is a better deal since its cost per ounce is less.

Answer Link

Otras preguntas

By what percent must one increase the tension in a guitar string to change the speed of waves on the string from 328 m/s to 363 m/s? Please show your work and t
If f(x) = 3х^2 and g(x) = 4х^3 + 1, what is the degree of (f•g)(x)? 2 3 5 6
how the Industrial Revolution came to the United States.
At 20 degrees Celsius, conducting wires made of different materials have the same length and the same diameter. Which wire has the least resistance? aluminum
The Southeastern region of the United States is most affected by hurricanes. A. True B. False
which two quantities form a proportional relationship? A.1/4 and 3/8 B.2/15 and 3/30 C.10/18 and 45/81 D.5/6 and 5/24
which describes the role of absoprtion in the digestive system​
whats the are of this figure?!?
At t=0 bullet A is fired vertically with an initial (muzzle) velocity of 450 m/s. When 3s. bullet B is fired upward with a muzzle velocity of 600 m/s. Determine
solve 7r+ 2 = 5(r – 4) ​