girlnagirlie6791 girlnagirlie6791
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

Erica spent a total of $48.90 buying supplies to make smoothies. She bought a blender for $30 and bought 6 pounds of strawberries. What was the price per pound for strawberries?

Respuesta :

UndeadDabber UndeadDabber
  • 01-11-2018
Ans: The price per pound of strawberries is $3.15.
Ver imagen UndeadDabber
Answer Link

Otras preguntas

In what ways are herbivores and carnivores alike
The central nervous system (CNS) contains a number of components that perform specific functions within the body. Some functions, such as breathing, swallowing,
6. Explain why the boiling point of water is a characteristic physical property, but the temperature and volume of a glass of water are not.
Which cells are considered immortal?
order from least to greatest 4.08 4.34 4.803 of 4.038
All of the following is true about the Whiskey Rebellion EXCEPT * A. resulted in a widespread loss of life B. was sparked by an excise tax on whiskey C.
in which sentence is the comma used incorrectly
Nth term of 7 9 11 13 15
Poll taxes for voters ______________________. a. were only in some states b. raised money for states c. kept a lot of African Americans from voting d. all of th
What is bigger 2/5 or 2/8