Lizziethelizard677 Lizziethelizard677
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of 2.5 pounds of cheese is $5.60. Mrs Peterson bought 9 pounds of cheese for her deli how much did she spend

Respuesta :

imlittlestar
imlittlestar imlittlestar
  • 12-11-2018

Answer

$20.16

Solution

The cost of 2.5 pounds of cheese is $5.60. From the given data we can find the cost of 1 pounds of cheese.

The cost of 1 pounds of cheese =  $5.60./2.5 =2.24

Mrs Peterson bought 9 pounds of cheese for her deli

we need to find cost of 9 pounds of cheese .

So she spends total = 2.24 x 9 = $20.16

Answer Link

Otras preguntas

What is the distance from home to school?
three medium apples have about 285 calories .what is the unit rate?
“The nose” is a Russian story in which a man loses his nose. What concerns this man most about the loss of his nose
The ratio of green marbles to Yellow marbles in Diego bag is equal to 2 to 5 what percent of the marbles in the bags are green marble
Identify and describe two characteristics of a healthy dating relationship
__________________, a cartilage "lid." covers the opening into the larynx when food is swallowed.
How to simplify radical expressions
The study of the interactions between organisms and their cells interrelationships with the physical environment is know as
witch statement is not true? A). every trapezoid is a parallelogram B). every rectangle is a parallelogram C). every square is a parallelogram D). every rhomb
According to the Bureau of Labor Statistics, back injuries account for more than percent of all occupational injuries each year.