YONNELL YONNELL
  • 01-04-2016
  • Mathematics
contestada

4 gallons of paint cost a total $22.00. How much will 14 gallons cost? A. $60.50 B. $242.00 C. $82.00 D. $77.00

Respuesta :

EB369832
EB369832 EB369832
  • 01-04-2016
The answer is D. $77.00. To get the cost for a single gallon you divide $22 by 4 gallons you get $5.50. To get the cost for 14 gallons you multiply $5.50 by 14 and you get the answer $77.00.
Answer Link

Otras preguntas

Which expressions are equivalent to 2(4f+2g)? Choose 3 answers: A 8f+2g B 2f(4 + 2g) C 8f+4g D 4(2f+g) E 4f+4f+4g
Suppose Jarrod wants to find out about Lonnie Johnson. He would find most of his information ?
quadratic formula? huh?
Shareholders are selfless benefactors who are interested only in the growth of the business. True False
38 points if you can answer these both
Find the area of glass used on the side of the parallelogram-shaped building shown. 98 ft 377 it ft2
QUICK!! WILL GIVE BRAINLIEST Simplify the following expression: 6x + 5w + 1 + 2x +3 *
Choose the sentence in the paragraph that is considered fallacious reasoning. Ashely should be nominated for employee of the month. She works hard and often arr
is square root of 4 rational or irrational
___FeCl2 + ___K2S → ___FeS + ___KCl balance