Rhi818
Rhi818 Rhi818
  • 01-04-2016
  • Mathematics
contestada

a 32 ounce bottle of water costs $1.92 what is the cost per ounce

Respuesta :

Amondin
Amondin Amondin
  • 01-04-2016
The answer is 6 cents per ounce, which is simply solved by dividing the cost by the number of ounces.  Have a nice day! :)
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-04-2016
32 ounce = $1.92
1 ounce = ?

Solve:-

1.92 ÷ 32 = 0.06
$0.06 per ounce.

Check:
0.06 × 32 = 1.92
Correct!

$0.06 per ounce. 
Answer Link

Otras preguntas

Find the cardinality of the following set. A = { 12 , 14 , 16 , 18 , 20 }
can you refrigerate breast milk after warming it up?
Why could Darius be considered thier greatest king?
What is the slope and y intercept of 3x-4y=-16
I'm 1789, which government was established in France
how does the name "schlemiel" contribute to the indirect characterization of professor schlemiel?
what is the claim of leaving main street passages128-129
can someone pls help me ? ty
please please please please help me asap!
1. How are minor parties different from major parties?