hopealicea hopealicea
  • 03-04-2016
  • Mathematics
contestada

4 gallons of low-fat milk cost $13.80 find the cost of 6 gallons of low-fat milk

Respuesta :

bbop66 bbop66
  • 03-04-2016
Divide $13.80 by 4, then multiply by 6 to get $20.70
Answer Link
Waffletuffle
Waffletuffle Waffletuffle
  • 24-10-2021

Answer:

20.70

Step-by-step explanation:

13.80 divided by 4 and then mutiply by 6 and you will get 20.70

Answer Link

Otras preguntas

during a sale at the bookstore,books where sold for $3 and magazines where sold for $2.50 Jam spent $16 and bought a total of 6 books and magazines how many did
Solve the inequality. Show your work. 6y - 8 = 10
Marshes, bogs, and lakes are examples of freshwater wetlands. a. True b. False
Solve the inequality. Show your work. 6y - 8 = 10
Which sentence is a compound sentence? A. They stood and clapped as the maestro took a bow. B. Robert Frost wrote the famous poem “The Road Not Taken.” C. S
Identify the sentence that uses commas correctly. a) I also want to go to Mexico and, I am saving for the trip. b) I also want to go to Mexico, and I am savin
What is the value for ƒ(x) = 42x - 100 when x = 2 ?
Oración con la palabra extraordinarios
Terry, Kevin and barry together have 215 marbles. Terry has 20 marbles more than Barry and kevin has 10 marbles more than Terry. How many does Barry Have?
A student conducts an experiment to determine how the amount of water given to a plant affects its growth. What is the independent variable for this experiment?