spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

The phase of the presidential election process in which the political parties select candidates to run against other party candidates is called the ____________
Susan and john sold the home they had lived in for 18 months. they had previously sold another house in new york where they had lived for 15 years. they decided
What is the era of new technologies called?
What is one of the key features of blank verse? a.parallelism b.open form c.alliteration d.iambic pentameter?
Is hillary clinton the first woman ever to be nominated for president?
Please can someone help me with this question and a few more.. I will give brainliest and full ratings.
A car accelerates from 10.0 m/s to 30.0 m/s at a rate of 3.00 m/s2. how far does the car travel while accelerating?
How to say my korean is not good in korean?
Can someone please help me with this question?
The Mendes family bought a new house 10 years ago for $109,000. The house is now worth $193,000. Assuming a steady rate of growth, what was the yearly rate of a