lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

is "avoiding" an effective conflict management strategy?
what is the value of this expression? 6⋅[(32−8)÷4 2]
5X(squared) - 4X = 6 Solve for X
solve. z – 9 = 27 a. 3 b. 16 c. 18 d. 36
if eras are marked by major changes in life forms, what distinguishes one period from the next
which of the following properties of water would be most important in protecting a fish in a shallow pond on a hot summer day? a. the low density of water in th
what does my soul has grown deep like rivers mean?
In Franz Kafka's The Metamorphosis, when Mr. Samsa first sees Gregor transformed into an insect, he makes a fist at him as if to punch him. What does this actio
if eras are marked by major changes in life forms, what distinguishes one period from the next
what is the linking verb in the sentence? my aunt seems comfortable as the leader of the dance. a. comfortable b. seems c. aunt d. dance