lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

maybeemmamay
maybeemmamay maybeemmamay
  • 03-01-2019

Answer:

$2.03

Step-by-step explanation:

What I did was I took .58 and times it by 3.5 to get the answer $2.03.

Answer Link
RockieHahn
RockieHahn RockieHahn
  • 03-01-2019

Answer:

$17.46

Step-by-step explanation:

To find the Answer first find how many pounds are in 3.5 gallons.

In one gallon there are 8.6 pounds of milk, according to a quick google search.

Next multiply 8.6 pounds by 3.5 gallons

8.6*3.5= 30.1 pounds

Then multiply 30.1 pounds by $0.58

30.1 * $0.58= $17.45800

Now we round to the nearest hundredth

$17.45800≈ $17.46

Answer Link

Otras preguntas

What words can be spelled with the letters h e r a i c?
hi may someone help me out with this please
Help me and I'll do the same :)
Help me ASAP I'll do the same:)
25.Work out the volume of this prism? Please help in for tomorrow
After World War I, how did new theories about science differ from past ideas? A.) New theories emphasized using technology to find answers. B.) New theories rec
Work out 4/7 of 5 Help me please
Work out 4/7 of 5 Help me please
Why are government regulations on alcohol sales and consumption an example of environmental treatment strategies? A. They require individuals to make wise perso
David drew pqr and stu so that p s, pr = 12, su = 3, pq = 20, and st = 5. are pqr and stu similar? if so, identify the similarity postulate or theorem that appl