jessies30 jessies30
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $1.55 per pound. What equation is used to find c the total cost of p pounds of grapes?

Respuesta :

nika001
nika001 nika001
  • 04-01-2019
C=$1.55p

Is this what you need?
Hope this helps and hope you have a great day
Answer Link

Otras preguntas

Please help me solve this question!​
After he compared 158 governments to find the best one, ____ wrote the book Politics. a. Plato c. Thucydides b. Aristotle d. Herodotus BBBBB
Solve for x (x-5) ²+5 =49
Jonathan took 5 minutes to walk to the bus-stop, then spent 63 minutes waiting for the bus. If the bus journey to his school took 10 minutes, how much time did
explain why there is more carbon dioxide in expired than inspired air​
could someone give me lessons for pressure?
Write a short fiction story about Dia de los muertos in Spanish. Be 10 sentences.
Look at image to see question
A computer parts company wants to make a rectangular memory board that has a perimeter of 14 cm and a diagonal of length 5 cm. What are the dimensions of the​ b
What is a macromolecule? Question 6 options: a) a molecule that contains carbon b) a very large molecule c) a molecule that has two hydrogen atoms and one oxyge