madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

I would like to know if 200 cm is greater or less than 3 m
Can you make this into an algebraic expresion
A bag has index cards with the following numbers on them: 4, 11, 13, 25, 12, and 18. If an index card is drawn randomly , what is the probabilty that a composit
Tatum weighs 47.39 kilograms.What is is her mass rounded to the nearest whole number?A.50 KilogramsB.48 KilogramsC.47.4 KilogramsD.47 Kilograms
how do I figure out what 5550/1000
Maria exercises for 2 1/7 hours every Saturday. She runs for 1/3 of the time that she exercises. How much time does she spend running every Saturday?
John Marshall's Supreme Court decisions in the early 1800's did all of the following, except...a.) increase the power of the federal government over the statesb
What is a unit of area with dimensions 1unit x 1unit x 1unit= ?
What is Germany in German?
a gasoline pump delivers 4 2/5 gallons of gas per minute. how many minutes will it take to fill a gas tank that holds 16 1/2 gallons?