personpeoplw personpeoplw
  • 02-05-2019
  • Mathematics
contestada

if the total cost of 4 grape juce mix packages is 11 dollars that how many dollars would 5 juice mix packages be?​

Respuesta :

kayluh
kayluh kayluh
  • 02-05-2019

5 packages would be 13.75 because by dividing 11 (the cost) and 4 (amount) you get the cost of one package. That would be 2.75. After you have the cost of one you multiply it by 5 and that’s 13.75

Answer Link
bribri673 bribri673
  • 02-05-2019

2.2 u divide 11 by 4 to get a answer of 2.75 and then to check it multiply it by 4 to get 11 and then divide 11 by 5 to get 2.2

Answer Link

Otras preguntas

In act 2.1 of The Tragedy of Julius Caesar, Portia uses her marriage vows to manipulate Brutus into telling her about the assassination plot. What does this int
A membrane that only "lets" certain molecules in while keeping other molecules out is ___ ___.
Penalty apr is interest that applies to the balance if___. Select The best answer from The choices provided. A. payments are on time B. Payment are late C. Pur
Which of the following is true of the cerebral hemispheres of the human brain?-The cerebral hemispheres account for about 83% of total brain mass.-Nearly the en
What problems threatened the peace after ww1
compare and contrast freshwater biomes and marine biomes
I really need help with this in less than 10 min please
what is a factor that determines the rate of sunken ship decay in the ocean? A. currents B. presence of marine animals C. ship material D. all of the above
i need to know how long the ramp is
how does water affect life in India​