madmatt873
madmatt873 madmatt873
  • 02-05-2019
  • Mathematics
contestada

One kilogram of cheese costs £6.70How much would 400g cost?

Respuesta :

jshae17
jshae17 jshae17
  • 02-05-2019

Answer:

2680

Step-by-step explanation:

i just did 6.70 times 400g

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 02-05-2019

Answer:

400 grams (or 0.4 kg) of this cheese would cost £2.68.

Step-by-step explanation:

Let's write and solve an equation of ratios:

 0.4 kg            x

------------- = -------------

  1.0 kg         £6.70

Cross multiplying to solve for x, we get:

0.4(6.70) = x, or

x = £2.68

400 grams (or 0.4 kg) of this cheese would cost £2.68.

Answer Link

Otras preguntas

is 9.707 greater than 9.717
Solve. w – 8 = 32 A. 4 B. 24 C. 40 D. 256
write 3.141 in expanded notation
To tings height. Is 1.49m. express this measurement in millimeter. Explain your thinking. Include an equation with an exponent in your explanation.
In any good experiment, the scientist needs to (fill in the blank) the hypothesis.
How did the Holocaust contribute to ongoing Arab-Israeli conflict? a. Since so many Jewish people had been murdered in the Holocaust, many international organi
What is the value of u + v + w when u = –10, v = 4, and w = 8? a. –22 b. 2 c. 14 d. 22
Who discovered animal-like-protists?
What is unusual about the asthenosphere's state of matter?
What is the Golgi in the animal cell