hgtfdtdytrytdy4668 hgtfdtdytrytdy4668
  • 05-05-2019
  • Mathematics
contestada

A washer and a dryer cost $696 combined. The washer costs $46 more than the dryer. What is the cost of the dryer?

Respuesta :

emma100803
emma100803 emma100803
  • 05-05-2019

You're buying two items, we can represent them as X. First you set one of the X's to be the dryer, and since we know that the washer costs 46 more than the dryer, that can be represented as X + 46. The equation can be written as follows:

x + (x + 46) = 696

2x + 46 = 696

2x = 650

x = 325

Therefore, the dryer costs $325, and the washer costs $371

Answer Link

Otras preguntas

What is the property, transformation, or simplification used in each step of this problem?    x-7=34
what is the prefix of enactment?
how does the carbon cycle work in the desert
Why did populations soar between 1800 and 1900?
What are the 4 main products for southeast
There is a turtle race. The race will last 2 minutes. I have to find the distance from the start each turtle will be at the end of the race. Speed (in inches pe
What does imagery mean
At a store , 24 bottles of water and 6 bags of chips costs $23.40. Five bottles of water and two bags of chips cost $6.60. What is the cost of a single bottle o
how could you compare the energy carried in two different longitudinal waves
What's an equivalent fraction for 10 15 by dividing