bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy?

2-cup carton of pineapple juice for $1.04

Or

2-quart carton of pineapple juice for $6.24

Respuesta :

sakiea15
sakiea15 sakiea15
  • 04-06-2019

Answer: I would say to go with "2-cup carton of pineapple juice for $1.04"

Step-by-step explanation:

If you want more pineapple juice for a cheaper price go with 2-cup carton for $1.04 The reason I say this is because 2 quarts equal 8 cups, so if you multiply the 2 cups and price by 4 you get 8-cups= $4.16 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

Plants cannot make sugar molecules for energy without _______. I. water II. sunlight III. carbon dioxide A. II and III only B. I, II, and III C. I and
plsss help will give brainliest
Help please & thank u!
Should Roosevelt be given the task of “ improving” parts of the world even if they do not want to be improved?
The reflection of a Quadrant II point is located in Quadrant I. Assuming no error was made, what kind of reflection occurred? A reflection across the x-axis
Why is rock cycle known as a cyclic process ?
Don’t understand this question pllsss helppp
mation about your sourate Citation button.-5 for all of yyour citatiu have, yoh your prMultiple ChoiceCircle the letter of the correct choice.1. Why are the pol
a pocket veto occurs when?​
What event occurred on 10/29/1929 is blamed for the start of the Great Depression?