jennyyessaian jennyyessaian
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Molly is making scarves. She bought 3 2/3 yards of fabric. Her total cost was $44. What was the cost per yard?

Respuesta :

DrAser
DrAser DrAser
  • 03-09-2019

Answer:

$ 12

Step-by-step explanation:

To simply know the method or requirement of a problem like that, just look at the units required (price/yard).

This means that there is a division needed. Divide the price by yards.

So

Price/Yards = 44 ÷ (3⅔) = 12 Dollars per Yard.

Answer Link

Otras preguntas

How much fluid would a 19 kg dog receive in 10 hours if fluid was given at a rate of 40 mL/kg/day? A. 316.7 mL B. 760 mL C. 31.6 mL D. 76 mL
Which expressions are equivalent? 3x + 5x and 8x 3(x + 4) and 3x + 12 a + b + a and 2a + b 18x + 2y and 15x + 3x + 2x 3a + 4a + 10 and 17a
Use the net as an aid to compute the surface area of the triangular prism. A) 550m^2 B) 614m^2 C) 670m^2 D) 790m^2
anyone here play sims 4 and know how to help me with his last exception file?
What is the difference between scalene and icicles
Tom is clearing brush from a large piece of land. The table shows how many acres he cleared over time
Jamal is x years old. His mother is 28 years older than Jamal. Jamal's uncle is two times older than Jamal's mother. Write and simplify an expression that repre
A shoe store expected to to sell at least 95 pairs of shoes one weekend but only sold 77 pairs. What was the approximate percent error?
hola me puedes cotizar el envio a Laredo Texas, gracias
Will someone answer these questions for me bkuz its for health and I cant answer them.