zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

the caste system helped them to rule people who out number themanswer choices a-guptasb-mauryansc-aryansd-harappans
Please help me ☺️☺️☺️
A global food crisis occurred in 2008 partly as a result of a rice shortage. A shortage in what other crop was causing concern as of 2012?
Which of the following ecosystems is located in Region C on the map above? A. the Sahara Desert B. the Sahel C. the Namib Desert D. the Congo rainforest
1. which compound has the highest boiling point ? A) C6H12O6 B) O2 C) H2O D)NaCl
How do cheetah kittens silver manes help honey badger to survive
Professor skyler studies personality disorders and is most interested in people who are self-focused and exaggerate their own importance. people with this type
¿_____ visitas México? Cuándo Quién Cuál Dónde
a population of bacteria grows by a factor of 1.45 in one hour. what is the hourly growth rate
Ibf consultants, llc provides consulting services in privacy and theft deterrence solutions. another client owns a large number of expensive electronic devices