samna samna
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

a 24 oz soda costs $1.25 at this price, how much would 10 ounces cost

Respuesta :

Cricetus
Cricetus Cricetus
  • 08-09-2019

Answer:

10 oz will cost  $0.52

Step-by-step explanation:

given that a 24 oz soda costs $1.25 at this price. we are asked to determine the how much would 10 ounces cost.

24 oz costs : $1.25

1 oz cost : $1.25/24 =$0.052

10 oz will cost : $0.052 x 10 = $0.52

Answer Link

Otras preguntas

site of December 1675 massacre south ______
The Aztecs and the Incas were united in their opposition to the 28. A. True B. False
what is the gcf of 36k and 144km
Help me please I ned help just help with at least one!
in a week 13 hens laid 91 eggs what is the unit rate for eggs per hen please show your work thanks for the answers
combine like terms y+6+5(y+8)
need help in 17 again
How does inertia affect a person who is not wearing a seatbelt during a collision?
Identify the independent and dependent variables. Eman is conducting an experiment to see how much sugar will dissolve in water as the temperature of the wate
What type of analogy compares the components of a concept or thing? A. object to function B. degrees of intensity C. part to whole D. attribute