alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

(7^5)^6 what is the answer
Lindsay is playing a video game. She begins with an initial score of 800 points but loses 350 point throughout the game. She represents her score using the expr
Which one of these was most important and why? 1. silk road 2. printing press 3. improved maps 4. compass
A glass of water weighs 40g and on adding ice to it weighs 250g. How much ice is added to glass.​
Help me pls ion kno math at all
Listed below are several transactions that took place during the second and third years of operations for RPG Consulting.
√x=x^2 is the equation correct
When ionic solids dissolve in water, they produce soluble aqueous cations and anions. For example, adding MgBr2 solids to water will produce ions according to t
Which of these is true about the annexation of Texas to the United States? Most Texans liked the idea
Find the slope of the line passing through the points (2,8) and (2,-7)