mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which statement is an example of a compound sentence?A.When he turned in his homework, he forgot to put his name on it.B.The math teacher hurried to get to his
The house of representatives passed a bill changing income tax rates. Which statement about the bill must be true? 1. the president will veto the bill 2. the
is matter unlimited
Which vector should be negative? any vector whose magnitude is less than 1 a displacement in the direction North any vector whose magnitude is greater than 1 th
What law states no colonists could settle west
Joan walked 23 1/4 miles in a week. Her sister walked 69 3/4 miles during the same week. How many times farther did Joan’s sister walk than Joan?
George's bed time is 10:25 p.m. George stayed up half an hour past his bed time. What time did George go to bed?
In what ways might life for workers change as a result of the Industrial Revolution?
Summarize the processes that formed the ocean
Rudy is writing an essay about "The Most Dangerous Game.” Which detail from the excerpt best supports his idea that Rainsford experiences the fear of a hunted a