mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

A trapezoid has an area of 24 square meters. The lengths of the bases of the trapezoid are 5 meters and 7 meters. What is the height of the trapezoid? 4 meters
The ability to form rich and varied mental images or concepts of people, places, things, and situations is the definition of: A. pretending. B. fantasy. C. i
The slope of a line is represented by the variable _____. X y m b
Mexico resented the annexation of Texas. a. True b. False
If private citizens want to be part of the solution to world problems through nongovernment organizations (NGOs), they should
what makes jurassic time period unique
0.985 rounded to the nearest tenth
when a client wants to include whole grain foods in his or her daily intake a fitness professional could suggest
5k=-84.05 can you help me find k?
How do you put 8.5% in a calculator