Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Transcription makes a complementary _______ strand of the DNA. a. RNA b. DNA c. peptide d. none of the above
Write the equation in slope-intercept form. 2/3(6y+9)=3/5(15x-20)
what is 0.04 10 times as much as what
What is 1/6 + (2/3 - 1/4) in simplest form
what is the answer to 8c=5c+21
how to estamite 787÷2
What is the answer to this , 6.6=w-1.2 w=
what is the slope of the line represented by the equation 4x+3y=12
Why has The Nile River been called lifeblood of Egypt?
9x-2y=19 7x=21 can you please help me answer this question