Jaytoblu Jaytoblu
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12-pound bag of oranges for 18.75. What is the unit price per ounce?

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 08-01-2020

Answer:

About $0.10 per ounce

Step-by-step explanation:

12 pound costs $18.75. Lets find the cost per pound first:

Cost Per Pound = [tex]\frac{18.75}{12}=1.5625[/tex]

We know, there are 16 ounces in 1 pound.

We know 1 pound costs 1.5625

To find cost per ounce, we have to divide this by 16.

So,

Cost Per Ounce = [tex]\frac{1.5625}{16}=0.097[/tex]

Rounded to nearest cent, that would be 10 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

Pls solve this question Pls can u solve this fast
yo (open) los regalos A. abrimos B. abren C. abro D. abre
Hary purchased a coat. It was priced at 82$ he had a coupon for a 20% discount. What was the price of the coat after the discount was given?
Find the difference. Show your work -3/4 - 4/3
Your friend tells you that they are smoking e-cigarettes instead of regular cigarettes because it is healthier. Why are e-cigarettes not a healthy option? Check
Last weekend 80 people attended the school band concert, and of them stayed for the cookies and punch. How many people stayed for cookies and punch? 107 75 60
When you first launch presentation software, how many blank slides will appear on your screen? Four Two Three One
Find the inverse of F(x) = 2x+3/4
True or False: An economy is a system in which people make, exchange, and use things that have a value.
What kind of plate movement is shown in this figure