xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

an ice Cream truck driver determined he made 3.78 after selling 3 ice CREAM bars (using the equation y=kx) how much would earn if he sold 6 bars

Respuesta :

aliannacosta05
aliannacosta05 aliannacosta05
  • 01-02-2020
$3.78/3 bars = $1.26 per bar. $1.26 times 6 bars equals $7.56
Answer Link

Otras preguntas

Supporters of bilingual education point out that:
Which of the following was a goal of the North Africa Offensive? to prevent the Axis powers from establishing full control of the Mediterranean region to draw H
what is an imperative sentence? a. Asks a question B. Shows emotion C.makes a statement D.makes a request
Which of the following aspects of the environmental movement addresses the public’s right to intervene in environmentally damaging activities on private land? a
A store sells T-shirts $10 each and jeans for $20 a pair. Anna spends $150 for T-shirts and jeans. she buys x T-shirts and y pairs of jeans. what is the equatio
what fraction of a pound is 25 pence
The United States gained trading rights with Japan in 1858 as a result of the efforts of __________, the American consul sent to Japan after the Treaty of Kanag
True or False A main difference between the ancient Greek and Roman governments was that in Rome all men could vote, while in Greece only the wealthy men had th
Choose the property that justifies the outcomes. 5(3*8)=15*8 Associative Property of Addition Additive Inverses Commutative property of Addition Multiplicative
The ______ War took a heavy financial toll on the Soviet Union during the 1980s. Iraq Afghanistan Pakistani