janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less?

Respuesta :

avasnorgaard
avasnorgaard avasnorgaard
  • 02-03-2020

Answer:

The 3 pound bag.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

"What number is equivalent to 1.3? 1.03 13.0 0.13 1.30"
2. Which point of view does Saki use in "The Open Window" to build suspense and deliver a surprise ending? O first person O third-person limited O second person
What is the equivalent ratio to 12:6? 1) 20:10 2) 9:2 3) 35:18
If A is a 3×2 matrix, then the transformation x→Ax cannot map R^2 onto R^3 .A) TrueB) False
In the formula C = pm, p stands for. OA. price per item OB. promotion OC. period OD. percent
Janie's total trip to and from school is 0.68 of a mile. How far did she walk if she makes this trip 27 days last quarter?
a) 2x + 10 = 18 c) 5a - 12 = 23 b) 3(x - 1) = 6 d) 5x = -75​
Scrieti fractiile urmatoare sub forma ireductibila apoi aduceti fractiile la un numitor coming
12x30=12x_x10 what does it mean
Name the changes of physical state when: oxygen gas is converted to liquid oxygen solid sulfur is converted directly to sulfur gas