lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

Matt finds a recipe to create play dough that requires 3 cups of flour and 1/4 cup of salt. how many cups of flour are needed for each cup of salt?
Samantha is making some floral arrangements. The table shows the prices for one-half dozen of each type of flower. Price for 1/2 dozen flowers rose : $5.29 Car
what reappears during the Telophase stage a. cytoplasm b. nuclear membrane
What does it mean to factor an expression?
What is the unit rate for 117 points and 3 innings?
How many different ways can the first twelve letters of the alphabet be arranged?
a cray scientific computer can do a simple addition in 130x10^-12 seconds (130 picoseconds).how many additions can the cray computer do in 1 minute? Please give
30% of what equals 18
A $60 jacket is on sale for 20%off. explain the two steps you would take to find the total cost of the jacket. identify the new cost
A support beam needs to be placed at a 28° angle of elevation so that the top meets a vertical beam 1.6 meters above the horizontal floor. the vertical beam mee