kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

Solve for y: -y+6+6y=9
Which sentence best explains why critics argue against social welfare programs? The programs give people time to locate employment and shelter. The programs' co
Which statement best describes the Renaissance? a. a time of worldwide achievement in art and literature inspired by a religious revival in the sixteenth centu
Please answer the following question in Spanish: How would you greet your teacher in the morning? When entering your answers for fill in the blank and essay que
Olympic athletes have lower resting heart rates because A. their lungs tend to be naturally larger. B. they exercise regularly, which improves the efficiency of
What is the solution to the equation? 32 - 6x + 7x = -15 + 28 X =??
What type of heterotroph is a fish?
Write 405,612 in expanded form
Which number is greater than 7.23 and less than 7.55? 7.59;7.17;7.6;7.3
All dictionaries arrange the same information about words in the same way. True False Please ASAP