leurisvargas leurisvargas
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

3)
Find the estimated cost of a dozen pencils if 18 dozen pencils cost $42.60.

Respuesta :

kellyd14 kellyd14
  • 10-04-2020

Answer:

$2.37 per dozen

Step-by-step explanation:

$42.50/18=$2.37 per dozen

Answer Link

Otras preguntas

Why was Robespierre the leader of the Jacobins? Why not someone else?
Based on your answers to parts a, b, and c select the best lewis structure (electron-dot structure) for hoi.
Which statement about spontaneous and nonspontaneous processes is correct? Spontaneous processes are favored by a decrease in H, but nonspontaneous reactions ar
how many different ways can 5 students stand in a row
if ABC measures 90o , what is the measure of AC
find two pairs of integers x and y that satisfy the equation 2x+3y=40cm
I AM GIVING YOU 50 POINTS TO ANSWER THIS: The cost of one hamburger and two large sodas is $5.40.The cost of three hamburgers and one large soda is $8.70. What
Banana trees yield 32 pounds of fruit per acre and strawberry plants yield 84 pounds of fruit per acre. Suppose Erica is planning a farm to have b acres of bana
Circle A is inscribed in triangle RST. True False
Examine the following quote: "A week afterwards Dr. Lanyon took to his bed, and in something less than a fortnight he was dead." What theme is present in the