raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

2) Brenda spent $24 on a magazine and some
candy bars. If the magazine cost $3 and
each candy bar cost $3, then how many
candy bars did she buy?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-04-2020

Answer:

  7

Step-by-step explanation:

Each item cost $3, so for $24, Brenda can buy 24/3 = 8 items. If one of those is a magazine, the other 7 were candy bars.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE CHECK MY ANSWERS (PART 2)
An illegal drug stimulates the parasympathetic nervous system, causing the user to appear tranquilized. What could indicate to a paramedic whether or not the pe
por que os vulcões e os terremotos são mais freqüentes em certas regiões do planeta
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
which of the following did not trigger Haiti's fight for independence
how is aluminium foil able to reduce heat loss through the walls of a house
Express 9.062 as a mixed number in the simplest form.
Divide and express the result in standard form. 8/7-i
what is the additive inverse opposite of 18/23
Read the following idioms and figurative definitions. Match the definitions to its corresponding idiom. Remember, you are looking for what these idioms really m