katevanderpyle katevanderpyle
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples

Respuesta :

tinasoooltp1981 tinasoooltp1981
  • 03-04-2020

Answer:

$1.56

Step-by-step explanation:

You have to divide the cost $12.48 and divide it with the 8lbs and it gives you $1.56, if your not sure that its the right answer than just multiply the answer with the 8lbs, your welcome!

Answer Link

Otras preguntas

What is "Hi, How was your day doing" In Spanish? Thank you to the people who answer!
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER!! Which of the following statements is correct about the data set 2,4,6,8,10,1
What is the most direct use of a compass in geometric constructions? A. to draw congruent angles B. to draw arcs of a given size C. to draw perpendicular lin
The first transcontinental railroad in the United States connected _____. A. Omaha and Sacramento B. the Great Lakes and New Orleans C. New York and Chicago D.
What type of government was established following the English Civil War? A. Limited Monarchy B. Constitutional Monarchy C. Dictatorship D. Absolute Monarchy
What can you learn about by studying DNA?
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER!!
what should be added to 4.289 to get 11​
Since October 2008, the Federal Reserve has paid interest on excess reserves held by banks. Under these circumstances, if the Fed buys Treasury securities worth
Is there a way to solve this without l'hopital's rule?