boosiebhadd1 boosiebhadd1
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

If lainey bought a set of 20 markers for $6 how much 1 Marker cost ?

Respuesta :

therobin
therobin therobin
  • 14-07-2020

Answer:

$0.30

Explanation:

In order to solve this problem, we must divide the cost of the set Lainey bought, by the amount of markers included in the set. This will tell us how much each individual marker in the set costs.

6 dollars ÷ 20 markers = 0.3

Therefore, the cost of one marker from the twenty marker set is $0.30.

Answer Link

Otras preguntas

Andrew wants to buy a gun for target shooting. He went to the gun shop near his home and picked out a gun he liked. He submitted the application to the state re
The drawing of a building, shown below, has a scale of 1 in to 30 ft. what is the actual height, in ft, of the building
what is the prefix of the word inadmissible and meaning?
Ted took a test with 40 question.He received a score of 90% how much did he answer correctly
the set department has a 5 foot board.They cut 2 segments that are 1 and 1 half foot each.How much of the board is left?
order each set of integers from least to greatest
What happens to sister chromatids in meosis 2?
When a river overflows its banks, it deposits sediment over a broad, flat area of land on both sides of the river. This broad flat area is called a _______.
A theater has 1,120 seats in 35 equal rows. How many seats are in each row?
Me Sanchez has 16 feet of fencing to put around his rectangular garden. He wants the garden to have the greatest possible area. How long should the sides of th