chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

I think it’s font..... but idk... pleeeease help.
Zoos: joys or jail and why do we need zoos which element is shared by both
Rita has 6 cups of frosting.She plans to use 2/3 of it to decorate cakes.How many cups of frosting will Rita use to decorate cakes?
mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
Read this passage: Which organizational pattern is used in the passage?
How much mass would a mole of oxygen molecules contain? Recall that oxygen is diatomic. g/mol
A synonym for the word careens in paragraph 3 is A) drifts. B) creeps. C) speeds. D) splashes.
How have scientists determined the age of the earth?
mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
PLEASEEEE HELLLPPPPP