kathytwilight1135
kathytwilight1135 kathytwilight1135
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Rachel bought 8 pounds of granola at $3.10 a pound for a hiking trip. How much did she spend altogether?

Respuesta :

lovelilly23470aj lovelilly23470aj
  • 04-05-2020

8 x 3.10 = 24.80

She spent $24.80 all together

Answer Link

Otras preguntas

________ is the most common topic that all societies share.
State if the two triangles are congruent. If they are, state how you know?
Which of the following statements is true? 1. The mantle of the earth is made of solid nickel and iron. 2. The crust of the earth is made of solid nickel and ir
Nonverbal communication may best be defined as _____.
27. (03.07 LC) Not getting enough ________ is one risk associated with being a vegetarian. (1 point) amino acids vitamin C carbohydrates protein
The observations of Hooke and van Leeuwenhoek documenting the existence of microscopic cells formed the basis of what important theory?A. the cell theory statin
A small business produces and sells balls. The fixed costs are $20 and each ball costs $4.32 to produce. Each ball sells for $8.32. Write the equations for the
Context clues can be definitions, examples, synonyms, or antonyms. The word root can give you an idea of the word’s meaning. Affixes can help you determine the
you have 2 plants of the same type and same size, same amount of leaves. One of them is put inside the house and the other one is put in the balcony. You water
Which of the following represents the chemical reaction of hydrazine and hydrogen peroxide to produce nitrogen and water? A. nitrogen + hydrogen peroxide → h