ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

What do you need to do to avoid a floating quotation
science uses blank to support its explanations
The prairie settlers endured all of the following hardships except: a. The sod was difficult to plow. b. There were no railroads to transport goods and livest
Simplify 3(0.3x + 0.1) + 0.2x
what is the unit rate for 40 meters in 5 seconds
The best way to locate a suffix is to look for a word part that _________
what are two acent democracy that helped form amica today
81.098 rounded to hundredths
what is 192.63 - 7.95 equal plz help
2X+y=13 y=X-5 Solve using substution