caramelkay
caramelkay caramelkay
  • 02-08-2020
  • Business
contestada


Each bottle contains the same amount of pepper sauce. Which
28.
set of pepper sauce is the better buy?
B
ra
2 bottles for $22.50
3 bottles for S34.00​

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 02-08-2020

Answer:

2 bottles for $22.50

Explanation:

$22.50/2 = $11.25 per bottle

$34/3 = $11.33 per bottle

Better buy: 2 bottles for $22.50

Answer Link

Otras preguntas

Whats the equation of a circle centered at (7,1) that passes through (-2,10)
Why does an electrically heated mirror stay clear when a person has a shower?
factoring, x squared +x-6?
Given 4 percent of (2a + b) is 18 and a is a positive integer, what is the greatest possible value of b?
you are planting a rectangle garden. it is 5 feet longer than 3 times its width. the area of the garden is 250 feet. find the dimensions
An infant is 32.625 inches (in) long. Write this as a common fraction.
What is an object with a very high resistance classified as?
what are vertically opposite angles
what is the comparative and superlative of many, lazy, smooth, and rough
Binary equivalent of decimal number 170