anetmendoza anetmendoza
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

Six grape fruit cost $5.34. How much does one grape fruit cost????

Respuesta :

alexsandrabro alexsandrabro
  • 03-11-2014
You divide 5.53 by 6
And you'll get
.89cents
Answer Link
iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 03-11-2014
In order to figure this out, we can set up a proportion and simplify using cross multiplication.

[tex] \frac{units_1}{cost _{1} } =\frac{units_2}{cost _{2} } \\ \\ \frac{6}{5.34} = \frac{1}{x} \\ \\ 6*x=5.34*1 \\ \\ 6x=5.34 \\ \\ x=0.89[/tex]

One grapefruit costs 89 cents.
Answer Link

Otras preguntas

How did geography influence the way the Incas ruled the empire?
Express 230 in scientific notation
2x+8=22 how do I figure out the answer to problem 2x+8=22 ?
What is the function of the bumpy pads on a Tasmanian devil paws
What is the meaning of open proportion?
what variables can affect the number of books sold by a door to door salesperson
what evidence shows that sumerians where not prehistoric
help me with this french hw plzz
2x-y=-63x-4y=-4Solve using elimination and then substitution
What is the connection between 2.3 times 6.9 and 6.9 divided by 2.3.