Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

A cylinder has a volume of 245 cubic units and a height of 5 units. the diameter of a cylinder is?
How many milliliters of 0.200M H2SO4 will neutralize 40.0 mL of 1.50M KOH?
A population has a great number of individuals that have the exact same traits. This population would likely have low genetic diversity high diversity growth
Solve y over negative 6 + 5 = 9.
What is the equation in standard form of a parallel line that passes through (0,-2)?
Help me ASAP I'll do the same:)
The department of defense is most closely connected with
The department of defense is most closely connected with
Ava wants to figure out the average speed she is driving. She starts checking her car’s clock at mile marker 0. It takes her 4 minutes to reach mile marker 3. W
Help me and I'll help back