carsongooden25
carsongooden25 carsongooden25
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Witch are examples of unit rates

Respuesta :

coolcucumberness coolcucumberness
  • 01-09-2020

Answer:

30 miles in 2 hours

Step-by-step explanation:

Answer Link
natalieplawrence
natalieplawrence natalieplawrence
  • 01-09-2020

Answer:

A unit rate is a rate where the second quantity is one unit , such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc. Example 1: A motorcycle travels 230 miles on 4 gallons of gasoline. Find the average mileage per gallon.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which expression is equivalent to 36+18 ANSWERS choices are in the picture​
Why is talking about the n word hard
how do i solve this?
Pls help me and thank youuu
pls help now. Find X (picture below)
one ticket costs $8. if you have $56, how many tickets can you buy? please show work if it’s possible!!:)
everyone please help me on pad let
If me and my husband want to save 75000 over the next 13 years and I make 25 dollars and hour and he makes 12 dollars an hour how do I write this in a word prob
A fair tossed 10 times . Find the probability of obtaining (i) exactly four heads (ii) 3 heads and 7 tails (iii) at least one head
Solve for b 2/3b+5=20-b b=