keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

Solve. 2log(x+1)-log(x+3)=log1
What’s the main theme of “the open window”
Should voter qualifications exist? Why or Why not? (U.S citizenship, registration, 18 years old on or before election day, residency)
Quiz how did americans’ attitudes about the role of government change as a result of the great depression and roosevelt’s new deal?.
Which physical force is most easily compared to voltage?
What is the range of the function f(x) = |x| – 3? all real numbers all real numbers less than or equal to 3 all real numbers less than or equal to –3 all real n
Plz help what is the value of X in the triangle? round your final answer to the nearest hundredth X=cm
What governs the curvature and fluidity of membrane.
Helppppp I will mark brainliest
PLSSS HELP!! WILING TO GIVE POINTSSS